Розробка уроку з російської мови на тему "Складнопідрядні речення" (9 клас). Презентація види придаткових Види придаткових речень

Тема урока: Складнопідрядне речення.

Цілі уроку: освітні

дати поняття про складнопідрядні пропозиції; поняття про головну пропозицію та придаткову частину СПП;закріпити організацію діяльності учнів щодо узагальнення знань та способів діяльності;

розвиваючі

розвиток аналітичних умінь та самостійної діяльності учнів, розвивати усне та письмове мовлення, виразне читання, логічне мислення;

виховні

здійснити в учнів моральних та загальнолюдських цінностей, послідовність у роботі, акуратність у листі, взаємоперевірка у роботі;

Тип уроку: Узагальнення та систематизація знань та способів діяльності

Обладнання: таблиці, схеми, картки

Хід уроку

І. Організаційний момент.

а/ привітатися з учнями;

б/ перевірити відвідуваність учнів;

в/ перевірити готовність класу до уроку /навчальне приладдя/

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Упр. 34

Було ще свіжо опівночі, а в тумані світило раннє сонце. Роса капала з дерев у річку, і темною водою розпливалися повільні кола. Була весна, і над річкою пливли різнокольорові хмари.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Розкажіть про складні пропозиції;

Основні види складних речень;

Розділові знаки у складних реченнях;

Види ССП;

Два основних способи, за допомогою яких прості пропозиції поєднуються у складне.

Союз І

Союз якщо

Союзне слово Котрий

1.Тихо ніч лягає на вершини гір, і місяць виглядає в дзеркало озер.

2.Потрібне слово, якщо воно вчасно сказано, завжди дорогу до серця знайде.

3.Розум – одяг, яка ніколи не зноситься.

1.Було листя, стали нирки, нирки стали знову листям.

2.Кругом панує напівтемрява, вода зовсім нерухома.

3.Птахів не було чути: вони не співають у години спеки.

Основні види складних речень

І V . Нова тема .

Складнопідрядна пропозиція складається з двох нерівноправних за змістом простих речень, пов'язаних підпорядними спілками.

Складнопідрядна пропозиція складається з головного та придаткового речень, пов'язаних підрядним зв'язком.

Підрядна пропозиція підпорядкована головному за змістом та будовою і виражає цю залежність за допомогою підпорядкових спілок та союзних слів.

Додаткова пропозиція пояснює одне слово в головному реченні або вся головна пропозиція.

Придаткові пропозиції приєднуються до головного (або іншого підрядного) за допомогою підрядних спілок (простих та складових) або союзних слів.

Що

Щоб

Бо

Коли

Бувай

Як

Ніби

Якщо

Хоча

Тому що

Від того, що

Так як

Ніби

З тих пір як

Незважаючи на те що

Для того щоб

Котрий

Який

Хто

Що

Як

Де

Куди

Звідки

Коли

Підрядні спілки є членами придаткового пропозиції, а служать лише приєднання придаткових до головного:Гірко думати, що пройде життя без горя і без щастя, у метушні денних турбот.

Союзні слова не тільки прикріплюють придаткові речення до головного, а й є членами придаткових речень і відповідають на якесь питання:Вона не зводить очей з дороги, яка веде через гай.

Підрядне речення відокремлюється від головного комами. Якщо підрядне речення стоїть у середині головного, воно виділяється комами з обох сторін.

* Робота з підручником

1.Текст "Михайлівські гаї", стор.52.

2.Завдання до тексту:

    Виразне читання тексту учнями /1,2 група за одним учнем/

    Запитання: 1. чому текст так називається?

2. чи відповідає зміст тексту назвою?

3. У якому реченні розкривається основна думка тексту? /в останньому чи де?/

Словникова робота:

Лапті – селянське взуття, сплетене з кори – шәркей

Погост – сільський цвинтар – зірат, бейіт; тут: місце, де знаходиться село

Старий - көне

V . Закріплення теми.

1.Вип завдання 1.

1)Біля будинку завівся соловей, який кричить не перестаючи. 2) Стає легше, коли пісню співаєш. 3) Я хочу, щоб завірюха і ненеастіє не закрили небес блакитних. 4) Кордони, де рівнини стикаються з горами, позначені різко. 5) Потяг був уже далеко, де звужуються рейки.

2. Завдання 2. Різнорівневе завдання.

Перший рівень. Знайдіть та підкресліть спілки:

1)Рух у місті завмирав, бо настала ніч. 2) Льотчик повідомив, що він зробив посадку.

Другий рівень. Підкресліть граматичну основу речень, знайдіть спілки:

1) Листя зеленіє, коли настає весна. 2) Лампа закрита папером, щоб світло не розбудило Серьожу.

Другий рівень. Зробіть синтаксичний розбір пропозицій, знайдіть спілки:

1) Я добре запам'ятав день, коли нас у лісі застала сильна гроза. 2) Ми підемо в ліс, бо стоїть ясна погода.

3. Вип. упр. 76

Пушкін це краще , що є у кожному з людей. Це доброта і талант, сміливість і простота, вірність у дружбі та безмежність у коханні, повага до праці та людей праці.

4.Робота по картці.

Картка 1.

Поспішайте, вставляючи знаки перпинання, визначте спілки.

Прокинулася Катя, коли було зовсім темно. Якщо дотримуються ритуалу весілля перетворюється на барвисте та веселе свято. Джигіт який приносив звістку про приїзд нареченої отримував у аулі нареченого суюнші. Я думав про людей, чиє життя було пов'язане з цими берегами.

VI .Підведення підсумку уроку.

1. Вкажіть неправильне твердження.
А) У СПП частини нерівноправні (одна підпорядковується іншій).
Б) У СПП частини зв'язуються з допомогою спілок чи союзних слів.
В) Союзи та союзні слова не є членами речення.
2. Знайдіть зайву пропозицію (розділові знаки).
А) За вікном нічого немає крім ліхтарів.
Б) Трохи бриніло коли нас розбудили.
В) Безшумно ковзаючи в темряві, він проліз через паркан у сад і вже збирався вийти на вулицю.

3. Знайдіть складнопідрядну пропозицію.
А) Граки давно ходили по двору, шпаки та жайворонки теж прилетіли.
Б) У кому добра немає, у тому правди мало.
В) Живопис Левітана, вважають мистецтвознавці, відбиває непомітну красу середньої лінії Росії.
4. Знайдіть складнопідрядну пропозицію.
А) Хто орати не лінується, у того хліб народиться.
Б) Міст знесло під час повені, і нам довелося робити великий гачок.
В) Лелека, каже народне повір'я, стереже щастя, не підпускаючи біду.

5. Вкажіть неправильне твердження.
А) Частини СПП пов'язані творчим зв'язком.
Б) Підрядне речення може стояти попереду головного, після нього, може розривати головне.
В) У СПП виділяються головне та підрядне речення.

VII .Домашнє завдання.

1. Повторити правило.

2.упр.75 (1ч.)

3.Оцінки учням.

Урок у 9 класі Складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинами

Підготувала вчитель російської мови та літератури МКОУСОШ №5 м. Беслана РСО-Аланія


Цілі :

Повторити та систематизувати знання учнів за складнопідрядною пропозицією з підрядними обставинними; - розвивати мислення, пам'ять, кмітливість, вміння відстоювати свою думку, аналізувати відповідь товаришів. -виховувати моральні та естетичні якості учнів.


Завдання:

Закріпити навички постановки розділових знаків між частинами складнопідрядної пропозиції; - Формувати вміння розрізняти види придаткових обставин за значенням, питанням, засобам зв'язку; - здійснювати синтаксичний аналіз складної пропозиції;

Готувати до ДІА; - розвивати вміння та навички аналізу тексту; - розвивати мову учнів, уміння виділяти головне; - пробудити інтерес до особистості Д.С.Лихачова та його творчості;

Формувати моральні якості учнів



Ми не виживемо фізично, якщо загинемо духовно Д.С.Лихачов


Робота з текстом №1

Коли людина свідомо чи інтуїтивно вибирає собі в житті якусь мета життя (н, нн) завдання він разом з тим (не) вільно дає собі оцінку. ..

Якщо людина ставить перед собою завдання придбати всі елементарні блага він і оцінює себе на рівні цих матеріальних благ ... Якщо людина живе щоб приносити людям добро облегчити їх страждання при хворобах давати людям радість то він оцінює себе на рівні цієї своєї людяності. Він ставить собі за мету гідну людину.


1)Литература дає нам коло(с,сс)ссальный, великий і глибокий досвід життя. 2)Вона робить людину інте(л,лл)ігентною, розвиває в ній не тільки почуття краси, а й розуміння життя, всіх її складнощів... 3)Одним словом робить вас мудрими. 4) Але все це робить(?)ся тільки тоді, коли ви читаєте, вникаючи в усі дрібниці...5).Бо найчастіше криється(?)ся саме в дрібницях. 6) А таке читання можливе тільки тоді, коли ви читаєте із задоволенням…


Текст №3

1)Людство витрачає мі(л,лл)іарди щоб зберегти навколишню природу ...

2)Якщо природа необхідна людині для її біологічного життя то культурне середовище не менш необхідне для його духовної моральності(н,нн)ого життя… 3)Людина виховує(?)ся в навколишньому його культурному середовищі непомітно для себе тому що його виховує історія, минуле ... 4) Він вчить (?) Повазі до предків і пам'ятає про нащадків ... 5) Якщо людина не цінує пам'ять про своїх батьків вона не любить їх ... 6) Якщо байдужий до пам'ятників історії своєї країни він байдужий до своєї країни.


Домашнє завдання

Написати твір-міркування на тему:

«Інтелігентна людина для мене…»

Обов'язково використовувати СПП з підрядними обставинами.



Слайд 1

Види придаткових речень. (ПРАКТИКУМ)

2011 – 2012 рік

МБОУ «ЗОШ у п. Усть-Омчуг» Магаданської області

Гузанова Тетяна Іванівна, вчитель російської мови та літератури

Слайд 2

МЕТА ПРАКТИКУМУ:

Перевірити вміння правильно визначати вид придаткового речення.

Слайд 3

Згадаймо ПРАВИЛО

Слайд 5

Поспішайте, вставте пропущені розділові знаки, визначте тип придаткового речення.

Слайд 6

1. Одне з протиріч яким живе творчість Мандельштама стосується своєї природи цієї творчості. 2.Що б зі мною не було, я хочу бути один. 3. Ми чекаємо з мукою надії хвилини вільності святої як чекає коханець молодої хвилини вірного побачення.

Слайд 7

4. Їй сниться, ніби вона йде по сніговій галявині. 5.Він працював усюди де заставала його жага творчої праці. 6.Поэт відчуває буквальне значення слова, навіть коли дає їх у переносному значенні. 7.Корчагін неодноразово запитував мене, коли він може виписатися.

Слайд 8

8. Я згадую про це виключно для того, щоб підкреслити безумовну справжність багатьох творів Купріна. 9.Завдяки тому що ми ставили щодня нові п'єси театр наш непогано відвідувався. 10. У степу було тихо незважаючи на те, що сонце піднялося. 11.Як влітку роєм мошкара летить на полум'я зліталися пластівці з двору до віконної рами.

Слайд 9

12. Спека все посилювався так що ставало важко дихати. 13.Я сиджу до тих пір, поки не починаю відчувати голод. 14. Красива дівчина повинна бути одягнена так, щоб виділятися з навколишнього оточення. 15.Я запитав у зозулі скільки років проживу я. 16.Село де нудьгував Євген був чарівний куточок.

Слайд 10

17.Як не цікава праця режисера акторська робота все ж таки цікавіша. 18. Стало так тихо, що зі свого балкона я чув голоси в саду. 19.Якщо почнеш посилено займатися, то встигнеш підготуватися до іспиту. 20. І я уві сні бачу як на вовку їду стежкою лісовою. 21. І ось настала та довгоочікувана пора, коли сонце розтопило сніг і засяяло на повну силу.

Слайд 11

22.Мені хотілося, щоб ця книга була цікава всім. 23. Стаття виявилася настільки складною, що її сенс був зрозумілий тільки фахівцям-філологам. 24. Щоразу показувалося сонце замерзлий ставок блищав щойно вимите дзеркало. 25. Щоб не сказати нічого зайвого Поліна цього вечора ретельно підбирала слова.

Слайд 12

26. Дорогу на вимогу городян розширили так що проблему із заторами на перехрестях було вирішено. 27.Якщо в ясний день підійти до вікна, то далеко буде видно обриси міста. 28. Оскільки будинок був оточений високим парканом нам довелося обійти довкола у пошуках хвіртки. 29. Можна тільки припускати, як довго триватиме його подорож. 30. Вивіска повинна бути розташована так, щоб кожен перехожий звертав на нього увагу.

Слайд 13

31. Той, хто повинен відповідати за інших, раніше дорослішає. 32.Яка яблунька такі і яблучка. 33. Що ти в село хочеш це чудово. 34.Друг мені той, кому все можу говорити.

У підручнику "Теорія" § 210.

9 клас


Види придаткових речень.

Види придаткових речень співвідносяться з членами речення .

Вид (значення) придаткового можна визначити

щодо синтаксичної ролі вказівного слова

з питання

по союзу (союзному слову)


Основні види придаткових за значенням

Підлягають

додаткові. (роз'яснювальні)

Не забувай про те (про що?), що.

Зазвичай успіху досягає той

(До т?), хто... .

Обґрунтовані

Природу треба берегти (чому?), тому що...

Щоденну зарядку роблять для того (для чого? з якою метою?), щоб... .

На душі весело (коли?), коли... .

На привал краще розташуватися там (де?), де.

Сказні

Відповідь така

(яків?), який ....

Визначні

Запам'ятовуються ті книги (які?), які.


ВИГЛЯД ПРИДАВНОГО

ПИТАННЯ, НА ЯКІ ВІДПОВІДАЮТЬ ПРИДАВНІ

1. Визначні

Який? Чий?

2. Додаткові

Кого? Чого? Кому? Чому? Ким? Чим? Про кого? Про що?

3.Підлежні

4. Визначні

5.Місця та часу

Відповідають на запитання присудка

Де? Куди? Звідки? Коли? Як довго? З яких пір? До яких пір?

6.Причини

Чому? Від чого?

7. Наслідки

Що з цього випливає?

8.Образа дії та ступеня

Як? Яким чином? Якою мірою чи мірою?

9.Порівняння

Навіщо? Для чого? З якою метою?

11.Умови

За якої умови?

12. Поступки

Незважаючи на що? Всупереч чому?


Як це робиться.

  • Знаходимо головне та підрядне.
  • Від головного ставимо питання до підрядного або
  • Знаходимо союз чи союзне слово, чи
  • Визначаємо, яку роль у реченні відіграє вказівне слово, якщо воно є. По одному з кроків пробуємо визначити вид придаткового.

Наше додаткове додаткове (роз'яснювальне)

[Часто ми називаємо красивим то ], що?

-----

( що відповідає нормам та ідеалам нашого часу).


(1) Суворі, вимогливі роки збіглися нам, «військових хлопчаків», з віковими законами виховання людини. (2)3а всі підлітки бралися самі. (З) Навчалися у дорослих і один в одного, самолюбство підганяло: Петька може, а я чому? (4) Згадую, що ми вміли. (5) Ми – це п'ять однолітків та однокласників з однієї вулиці. (6) Ми вміли косити, підшити валянки, вставити у відерце дно, почистити димар у грубці, вміли налагодити пилку, відбити косу, підправити дах, зробити сходи, граблі, сплести козуб і хмизу, намісити глину для штукатурки, навчити зерно, почистити колодязь...

(7) І не скажу, що росли ми дичками. (8) Ходили до школи. (9) І багато, разюче багато читали. (10) Книги, звісно, ​​були випадкові. (11) Але якщо говорити про ККД їх роботи, він був величезним. 2) Читали з жадібністю! (13)3а гарною книжкою завжди була черга. (14)І було заведено: прочитав - розкажи! (15)Так ми змінювалися книжками і тим, що з книжок.

Серед пропозицій 1-15 знайдіть складнопідрядне

з підрядними умовами.

Серед пропозицій 1-15 знайдіть складнопідрядні з іншими підрядними, визначте їхній вигляд. Запишіть речення.

(8) Курортники - народ відпочив, чіпкий. (9)Вони оббігають усі театральні каси, але квитків немає. (10) Вони намагаються через знайомих, через якісь стародавні зв'язки дістати квиток, тому що насправді немислимо виїхати з Ризького узмор'я, не побувавши в Домському соборі, але, на жаль, все марно.

(11)Товстінні, двометрові цегляні стіни, стрілчасті двадцятип'ятиметрові склепіння, звук голосу та органу тане десь у висоті, величезні готичні вікна, прикрашені неповторними вітражами з кольорового скла, суворість та урочистість - такий Домський собор.

(12)У Лондоні до собору Святого Павла щороку привозили старого, вісімдесятирічного архітектора, що збудував собор, (13)Привозили старого на його прохання в день його народження. (14)Він був настільки слабкий, що не міг ні на ногах стояти, ні голови повернути, але просив, щоб крісло для нього ставили в центрі собору, під головним куполом, тому що, казав він, у цьому місці відчуваєш черепом, як струмує і полощиться висота склепіння над тобою.

Серед пропозицій 8-14 знайдіть складнопідрядні пропозиції

з іншими підрядними. Запишіть номери цієї пропозиції.

Серед пропозицій 8-14 знайдіть складнопідрядну пропозицію

з підрядним причини. Запишіть номер цієї пропозиції.


Рефлексивний екран

  • сьогодні я дізнався...
  • було цікаво…
  • було важко…
  • я виконував завдання…
  • Я зрозумів, що…
  • тепер я можу…
  • я відчув, що…
  • я купив…
  • я навчився…
  • у мене вийшло …
  • я зміг…
  • я спробую…
  • мене здивувало…
  • урок дав мені для життя.
  • мені захотілось…

В І Д І П Р І Д А Т О Ч Н І Х В
С Л О Ж Н О П О Д Ч І Н ЕН Н И Х
П Р О Д Л О Ж О Н І Я Х900igr.net

ВИДИ ПРИДАВНИХ

ПРИДАВНІ ВИЗНАЧУВАЛЬНІ

ПРИДАВНІ ПОЯСНЮВАЛЬНІ

ПРИДАВНІ ОБСТАВНИК- СТВЕННІ

КОТРИЙ? ЯКИЙ? ЧИЙ? ЯКЕ? ЯКІ? ТА ІН.

Хто? ЩО? КОГО? ЧОГО? КОМУ? ЧОМУ? ПРО КОГО? ПРО ЩО?

ДЕ? ЯК? КУДИ? КОЛИ? ЧОМУ? НАВІЩО? ТА ІН.

ПРИДАВНІ ВИЗНАЧНІ

ЗАВЖДИ СТОЯТЬ ПІСЛЯ ВИЗНАЧЕНОГО СЛОВА

ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ІМНОГО, МІСЦЯМЕННЯ АБО ДО ВКАЗАТЕЛЬНОГО СЛОВУ

ПРИЄДНАЮТЬСЯ ТІЛЬКИ СПІЛКОВИМИ СЛОВАМИ

ПРИДАВНІ МІСЦЕМЕННО-ВИЗНАЧНІ

СТОЯТЬ ЯК ПЕРЕД, ТАК І ПІСЛЯ ВИЗНАЧУВАНОГО СЛОВА

ВІДНОСЯТЬСЯ ДО МІСЦЯМЕННЯ У ЗНАЧЕННІ ІМНОГО

Утворюють співвідносні пари: [... той], (хто ...); […то], (що…); [… всякий], (хто…); […такий], (який…); […такий], (який…).

ПРИДАВНІ ПОЯСНЮВАЛЬНІ

МОЖУТЬ СТОЯТИ СКРІЗІ, ЧАСТІШЕ ЗА УСЕ – ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО

ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ПОЯСНЕНОГО СЛОВУ В ГОЛОВНОМУ ЗНАЧЕННІ МОВЛЕННЯ, ДУМКИ, ПОЧУТТЯ; МОЖЕ БУТИ ВКАЗАТЕЛЬНЕ СЛОВО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ АБО СПІЛКОВИМИ СЛОВАМИ

СОЮЗНІ СЛОВА

що
як
ніби
щоб
чи та ін.

що скільки
як, звідки
навіщо, коли
куди, хто, де
чому та ін.

ПРИДАВНІ МІСЦЯ

ПОЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ АБО ПРОСТІР, ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ТО, ПРО ЩО ГОВОРИТЬСЯ У ГОЛОВНОМУ

ПРИЄДНАЮТЬСЯ ТІЛЬКИ СПІЛКОВИМИ СЛОВАМИ: [ там], (де); [туди], (куди); [звідти], (звідки)

ЗВИЧАЙНО СТОЯТЬ ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО, ЧАСТО ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ВКАЗАТЕЛЬНОГО СЛОВУ

ПРИДАВНІ ЧАСУ

ПИТАННЯ: КОЛИ? З ЯКИХ ПІР? ДО ЯКИХ ПІР? СКІЛЬКИ ЧАСУ?

ТІЛЬКИ СПІЛКИ: коли, поки, тільки-но, тільки-но, коли, після того, як, відколи, тільки-но, трохи, поки, поки, перш ніж, ніж, раніше ніж, перед тим, як, раніше ніж та ін.

ПРИДАВНІ ПОРІВНЯННЯ

ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ВСЬОГО ГОЛОВНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ

ЧАСТІШЕ СТОЯТЬ ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ ТІЛЬКИ СПІЛКАМИ: як, точно, чим, наче, ніби, ніби, ніби.

Слайд №10

ПРИДАВНІ ОБРАЗИ ДІЇ ТА СТУПЕНЯ

ПИТАННЯ: ЯК? ЯКИМ ЧИНОМ? У якій мірі? До якого ступеня?

ЗАВЖДИ СТОЯТЬ ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ: що, щоб, ніби, ніби, ніби, ніби, чи СПІЛКОВИМИ СЛОВАМИ: як, скільки, наскільки

Слайд №11

ПРИДАВНІ ЦІЛІ

ПИТАННЯ: НАВІЩО? З ЯКОЮ МЕТОЮ? ДЛЯ ЧОГО? ДЛЯ ЯКОЇ МЕТИ?

ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ВСЬОГО ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ: щоб, щоб, щоб, потім щоб, аби, аби, аби.

Слайд №12

ПРИДАВНІ УМОВНІ

МОЖУТЬ СТОЯТИ В БУДЬ-ЯКОМУ МІСЦІ

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ: якщо, якщо, коли, коли, коли б, якби та ін.

Слайд №13

СПП З ПРИДАВНИМИ УМОВНИМИ СИНОНІМІЧНИМИ ПРОПОЗИЦІЯМИ БЕЗ СПІЛКІВ, У ЯКИХ наказовий наклон має значення умовного. Наприклад: Дрібки волосків лисиця не пошкодуй, залишився б хвіст у неї.

Слайд №14

ПРИДАВНІ ПРИЧИНИ

ПИТАННЯ: ЧОМУ? З ЯКОЇ ПРИЧИНИ?

ЗВИЧАЙНО СТОЯТЬ ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ: тому що, оскільки, оскільки, тому що, благо, тому що, тому що, тому що, через те, що, тому що і ін.

Слайд №15

ПРИДАВНІ СЛІДСТВА

СТОЯТЬ ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ: так що, чому, чому та ін.

Слайд №16

ПРИДАВНІ ВСТУПКИ

ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ВСЬОГО ГОЛОВНОГО

МОЖУТЬ СТОЯТИ В БУДЬ-ЯКОМУ МІСЦІ

ВІДПОВІДАЮТЬ НА ПИТАННЯ: НЕГЛЯДЯЧИЙ НА ЩО? Всупереч чому?

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКАМИ: хоча, незважаючи на те що, нехай, нехай, дарма що АБО СПІЛКОВИМИ СЛОВАМИ З ПІДСИЛЮВАЛЬНОЮ ЧАСТИНОЮ НІ: хто ні. У ГОЛОВНІЙ ЧАСТИНІ МОЖУТЬ БУТИ ПРОТИВІ СПІЛКИ: але, проте, проте, все-таки.

Слайд №17

ЯКЩО СКЛАДНА СПІЛКА КОШТУЄ НА ПОЧАТКУ ПРОПОЗИЦІЇ, КОКА СТАВИТЬСЯ ПІСЛЯ ПРИДАВНОГО.
ЯКЩО СКЛАДНА СПІЛКА ВАРТО В СЕРЕДИНІ ПРОПОЗИЦІЇ, ВІН МОЖЕ ЧЛЕНИТИСЯ НА ЧАСТИНИ.

Слайд №18

ПРИДАВНІ ПРИЄДНАНІ

СТОЯТЬ ПІСЛЯ ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ ДО ВСЬОГО ГОЛОВНОГО

ПРИЄДНАЮТЬСЯ СПІЛКОВИМИ СЛОВАМИ: що, чому, чому, навіщо, куди, звідки.

Слайд №19

Його не було вдома, чому я залишив записку. Рілля місцями дрібна і борозни рідкісні - чому і багато трав. Бабуся вирішила їхати до села, з чим батько ніяк не міг погодитись. Він зовсім не готувався до цього, чому й розгубився. У місто ми поїхали разом, що було природно. Морози стояли люті, через що й загинули сади.

Слайд №20

ПРИДАВНІ ПРИЄДНАНІ СИНОНІМІЧНІ ССП З СПІЛКОМ І: У МІСТО МИ ЇХАЛИ РАЗОМ, ЩО БУЛО ЦЕ ПОВНІ природно. У МІСТО МИ ЇХАЛИ РАЗОМ, І ЦЕ БУЛО ПОВНІ природно. МОРОЗИ СТОЯЛИ ЛЮТІ, ВІД ЧОГО І ЗГИНУЛИ САДИ. Морози стояли люті, і тому загинули сади.

Слайд №21

СПП із взаємообумовленими частинами. НЕ МОЖНА ЗАДАТИ?, НЕ МОЖНА ВИДІЛИТИ ГОЛОВНЕ І ПРИДАВНЕ. МАЮТЬ ТИМЧАСОВЕ ЗНАЧЕННЯ: ЩЕ СОНЦЕ НЕ ДІШЛО ДО ПОЛОВИНИ, ЯК ВСІ ЗАПОРІЖЦІ ЗБІРЛИСЯ В КОЛО. ПОРІВНЯЛЬНО-ПОРІВНЯЛЬНЕ: НІЖ НІЧ ТЕМНІВ, ТИМ ЯРНІШЕ ЗВУКИ. ЧИМ БЛИЖЕ Я ПІД'ЇЖДАВ ДО ДОМУ, ТИМ СИЛЬНІШЕ БИЛОСЯ СЕРЦЕ. ЧИМ ШВИДШЕ ДОГОРАВ ВОГОНЬ, ТИМ ВИЧНІШЕ СТАВАЛА МІСЯЧНА НІЧ.

Слайд №22

1.[…дієслово. + указ. слово так], (союзн. Слово як ...).
2. [… туди], (де…).
3. (Поки що…), […].
4.[…сущ. + указ. слово те], (союзн. слово яке…).
5. (союзн. слово хто), [указ. слово той…].

Слайд №23

6. [… тому], (що…).
7. […дієслово. ], (Союзн. Слово що ...).
8. (Незважаючи на те що…), […].
9. […, (щоб…), … ].
10. […], (ніби…).
11. […, (якщо…), …].
12. […], (бо…).

Слайд №24

Розподільчо-цифровий диктант.
Завдання: прослухати пропозиції та записати в 3 стовпчики номери пропозицій:
у 1-й стовпчик – СПП з підрядними визначальними;
у 2-й - СПП з підрядними изъяснительными;
у 3-й – СПП з підрядними обставинами.

Слайд №25

Розставте розділові знаки в наступних реченнях, визначте види придаткових.
Позначте засоби зв'язку головної та придаткової речень (союзи або союзні слова).

Слайд №26

1) Незважаючи на те, що встало сонце, було холодно. 2) Чим ближче підходить денна зйомка до кінця тим буркотливіше і безцеремонніше робиться землемір.
3) І мимоволі думки Воропаєва повернулися до того будинку біля якого він сидів. 4) Ми хочемо щоб кров'ю і вогнем залити весь світ війна знову зуміла. 5) Так як ви на всі предмети дивитеся з їх смішного боку, то і покластися на вас не можна.

Слайд №27

6) Нам обов'язково потрібно зробити замальовки гір, коли ми зробимо привал. 7) Водій для того, щоб люди схлинули застопорив машину навпроти хвіртки. 8) Ми з'являлися там де німці та не підозрювали нашої присутності. 9) Хто посіяв той і знизав. 10) Якщо світить сонце і на небі немає хмар, то спів та запах сіна відчуваються сильніше.

Слайд №28

11) Якщо ж нікого не було вдома, то я залишався і чекав, розмовляв з нянею, грав з дитиною. 12) За годину тут відбуваються зміни, які не можуть навіть снитися піхоті-матінці! 13) Листопад звелів запустити мотопилу, щоб мати подивилася на його роботу. 15) Було вже дуже тепло хоча навколо лежав пухкий, важкий сніг.

Слайд №29

16) У нього нічого не клеїлося що б він не робив. 17) Лід на річці теж витончився і посинів а місцями вже й рушив так що йти на лижах було небезпечно ... 18) Якщо людина без коріння без грунту без свого місця невірна це людина. 19) Він з'явився заняття оскільки терміново треба було поїхати. 20) Куди кінь з копитом туди і рак із клешнею. 21) І якраз це був той час, коли дружина стала часто відлучатися. 22) Дихання ставало все глибшим і вільнішим у міру того, як відпочивало і охолоджувалося його тіло…

Слайд №30

ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Образ дії.
2 місця.
3. Часу.
4. Визначне.
5. Займенниково-визначальний.
6. Причини.
7. Роз'яснювальне.
8. Відступне.
9. Цілі.
10. Порівняльне.
11. Умовне.
12. Причини.